Jak przyszłość czeka e-palenie?

Elektroniczne papierosy coraz częściej pojawiają się w mediach. Na ulicach widzimy nowe reklamy dotyczące tych urządzeń oraz osoby trzymające je w ręce. Ten sposób palenia staje się popularny i trudno przeoczyć ten wynalazek.

Trudne początki

O e-papierosie po raz pierwszy usłyszałem na początku studiów. Pierwsze przekazy oraz wiadomości o tym urządzeniu pojawiły się w Internecie. Opisywano jego sposób działania, budowę oraz analizowano wpływ na zdrowie. W dalszym ciągu można zaobserwować rosnącą liczbę artykułów i tekstów na ten temat. Powstała także masa internetowych serwisów zajmujących się analizą tego fenomenu oraz zwyczajnych sklepów. Elektroniczne papierosy pojawiły się również na internetowych serwisach aukcyjnych. Sprzedają je tam najczęściej drobi przedsiębiorcy. Tego typu proceder zapewnia duża produkcja większości modeli e-papierosów w Chinach. Urządzania są raczej niedrogie przez co, popyt na nie stale rośnie.

Rozwiane wątpliwość

Na początku zastanawiałem się czy e-papieros będzie w stanie zaspokoić mój głód nikotyny. Poradził sobie z tym bez problemu. Wcześniej paliłem około jednej paczki tradycyjnych papierosów dziennie. Teraz wystarcza mi w zupełności wiele tańszy e-papieros. W dalszym ciągu wiele osób niewiele wie na temat tych urządzeń. Pomimo artykułów w Internecie, elektroniczne papierosy nie zaistniały w tradycyjnych mediach. Nie porusza się w nich żadnych tematów związanych z ich budową, właściwościami lub wpływem na zdrowie. Jedynie od czasu do czasu można przeczytać artykuły prezentujące opinie ludzi oburzonych widokiem e-papierosów w przestrzeni publicznej. Duży wpływ mają na to zapewne koncerny tytoniowe obawiające się utraty zysków ze sprzedaży papierosów. Również państwo może jedynie stracić na e-papierosach. Nie są one zaliczane do wyrobów tytoniowych i nie podlegają z tego względu akcyzie.

Niepewna przyszłość

Tak naprawdę nie wiadomo, co będzie dalej z elektronicznymi papierosami. Wszystko jest możliwe. Obserwując różnego rodzaju działania państwa, można wysnuć wnioski, że będzie się one starało ograniczyć dostęp do tego typu urządzeń. Możliwe jest także wprowadzenie dodatkowych opłat za korzystanie z elektronicznych papierosów. Rząd nie będzie chciał sobie pozwolić na tak wielką utratę zysków z tytułu akcyzy. Na szczęście obecnie możemy cieszyć się swobodnym dostępem do e-papierosów. Kwestia regulacji dostępu do nich rozstrzygnie się zapewne w przeciągu kilku najbliższych lat. Niestety e-palaczy nie czekają zapewne dobre wieści.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczeństwo i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>