E-papierosy a społeczeństwo

Na ulicach zauważamy coraz więcej osób korzystających z e-papierosów. Wiele z nich korzysta ze swoich urządzeń w miejscach objętych zakazem palenia zwyczajnych papierosów. W związku z tym e-palacze coraz częściej spotykają się z zarzutem omijania ustanowionych przepisów zakazujących palenia na przystankach, w bibliotekach i uczelniach. Czy słusznie?

Niejasne przepisy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy antynikotynowej palenie wyrobów tytoniowych jest zabronione w miejscach wskazanych przez ustawę. Złamanie tych przepisów grozi grzywną lub w wysokości do 500 złotych. Biorąc pod uwagę brzmienie przepisów do wyrobów tytoniowych nie można zaliczyć elektronicznych papierosów. E-papieros to urządzenie elektryczne i nie zachodzą w nim żadne procesy spalania. Elektroniczne papierosy nie są objęte regulacjami prawnymi zamieszczonymi w ustawie o ochronie zdrowia przeciwko następstwom używania wyrobów tytoniowych. Dodatkowo należy pamiętać, że są produktami o charakterze leczniczym, przyczyniającymi się do walki z nałogiem.

Brak konsensusu

Jakiś czas temu przedstawiono projekt ustawy, która miała zakazać produkowania oraz sprzedaży papierosów elektronicznych. Prace nad tą ustawą zakończyły się całkowitą porażką, dodatkowo zostały skrytykowane przez społeczeństwo. Podobnie wygląda traktowanie e-papierosa w większości krajów Unii Europejskiej. Jej praw nie reguluje w żaden sposób sprzedaży ani dystrybucji papierosów elektronicznych. Wytyczne dotyczące przepisów przeciwpożarowych nie są podstawą do zabraniania używania tego typu urządzeń. Definicja e-papierosa mówi o tym, że nie wytwarza on żadnego dymu. Zgodnie z tym nie ma mowy o zagrożeniu lub możliwości przypadkowego włączenia czujników przeciwpożarowych.

Brak podstaw do karania

Brak konkretnych przepisów w kodeksie karnym oraz poszczególnych ustawach uniemożliwia karanie użytkowników e-papierosów. Mogą oni bez żadnych przeszkód korzystać z urządzeń nawet w miejscach objętych zakazem. Wszystkie działania mające na celu dyskryminację e-palaczy są niezgodne z polską konstytucją. Gwarantuje ona poszanowanie wolności użytkowników. Warto jednak pamiętać, że wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się dobro drugiej osoby. Powinniśmy unikać elektronicznego palenia w określonych miejscach takich jak np. szpitalne, kina, teatry, boiska sportowe czy szkoły. Warto kierować się zasadami dobrego wychowania i wziąć pod uwagę samopoczucie ludzi z naszego otoczenia. W ten sposób powinniśmy uniknąć niepotrzebnych kłótni i dyskusji. W skrajnym przypadkach starajmy się wytłumaczyć działanie i właściwości e-papierosa.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>